Розповідь Катерини Яцентюк (мама дитини з НПС)
Розповідь мами Катерини Яцентюк (мама дитини з НПС)
Кожна дитина – особлива, але є СУПЕРОСОБЛИВІ дітки. І коли батьки чують страшний діагноз, то життя всієї сім’ї змінюється на 100%.
Вперше, діагноз свого синочки ми почули в грудні 2017 року. Хвороба Німана-Піка С для нас була новою, ми ніколи раніше не чули про неї.
Костя народився 23 лютого 2013 р. Вагітність і пологи пройшли чудово. Дитина народилася здорова, відразу закричала. Після виписки з пологового хлопчик
ріс і розвивався згідно віку.
У віці 4,5 років ми почали помічати, що з дитиною щось відбувається. Він почав відставати в мовному та психічному розвитку .
Кості словниковий запас не збільшувався та зупинився розумовий розвиток. Він почав погано вимовляти слова, не може сформулювати речення, став розсіяний, замкнутий, не слухняний, перестав виконувати інструкції.
Дитина пройшла МРТ обстеження у вересні 2017 р.
Заключення: ознаки лейкодистрофії дисметаболічного ґенезу. Рекомендовано клініко лабораторне дообстеження.
Потім ми звернулися в національну дитячу спеціалізовану лікарню «ОХМАТДИТ». Тут у дитини було набрано кров для генетичного аналізу. І вже через місяць прийшла відповідь з підтвердженням генетичного діагнозу хвороби Німана-Піка тип С1.
Нам призначили єдиний відомий у світі препарат, який хоч трішки може покращити якість життя сина, Міглустат. Але, нажаль, цей препарат не був зареєстрований в Україні.
Хвороба дуже швидко прогресувала і стан Кості погіршувався. Він поступово перестав говорити та втрачав раніше набуті навички. З’явилося порушення координації рухів.
Улітку 2019 року Костя взяв участь в експериментальному лікуванні в Ізраїлі. Та, нажаль, через карантин навесні 2020 року, експериментальна програма зупинилася.
Вилікувати орфанне захворювання неможливо, але поліпшити якість життя і продовжити його цілком можливо.